من و استاد

هدف از این مقاله ادای دین به استاد دکتر پرویز کردوانی(با کمی چاشنی انتقاد!)است.

سالهاپیش (1366) با قبولی در رشته ی مهندسی مرتع و آبخیزداری وارد دانشگاه گرگان شدم در
حالی که همچون دیگر هم رشته ای هایم نه چیزی از مرتع می دانستم و نه از آبخیزداری

 دوران جنگ بود و بسیاری از قبول شدگان دانشگاه خدا را شکر می کردند که وارد دانشگاه شده اند و در نتیجه ،رها از خدمت سربازی و جبهه و مصیبت هایش!

پس ازکمی پرس و جو از استادان و قبول شدگان سال گذشته دانستم که هدف اصلی از این رشته تربیت متخصصانی به منظور حفاظت منابع طبیعی و جلوگیری از فرسایش خاک است. تحصیل در این رشته را با بی علاقه گی ادامه می دادم .

در اولین جلسه ای که درس حفاظت خاک در ترم سوم یا چهارم شروع شد استاد ما ( دکتر نادربیرودیان که هر کجا هست خدا سلامتش بدارد) لیستی از منابع مربوط به این درس را روی تخته سیاه برای ما ردیف کرد که اکثرا جزوه ها و پلی کپی های دانشگاههای آمریکا و استرالیا بود و طبعا هیچ یک از آنها در وضعیت آن زمان دانشگاهها در دسترس ما نبود.
تنها دو مورد از منابع به زبان فارسی بود یکی جزوه ی آقای دکتر فیروز تخجوانی ودیگری کتاب "حفاظت خاک" تالیف دکتر پرویز کردوانی که اتفاقا این آخری را از همان کتابفروشی های شهر گرگان توانستم تهیه کنم و با حرص وولع زیادی خواندم.

خواندن آن کتاب در آن زمان تاثیر بسیار زیادی بر من داشت و درحالی که قصد داشتم در آن موقع به رشته شیلات و محیط زیست تغییر رشته بدهم به ادامه تحصیل در همان رشته ( مرتع و آبخیزداری ) ترغیب نمود.

با خواندن آن کتاب (با همه ی کاستی هایش)علاوه بر مسائل بسیار جالب ، و در ان هنگام برای من جدید ، که در زمینه ی حفظ آب و خاک  آموختم ، دانستنی های بسیار زیاد آن کتاب در مورد بیابان ها و مناطق خشک علاقه مندی من به مطالعه در زمینه ی مناطق خشک و نیمه خشک را نیز برانگیخت.

 کتاب ارزشمند "فرسایش و حفاظت خاک" آر پی سی مورگان ، ژئومورفولوژی کاربردی دکتر حسن احمدی، اشکال ناهمواری در مناطق خشک و نیمه خشک ژان تریکار ، حفاظت خاک دکتر قدیری و کتابهای دیگر سالهای پس از آن زمان بود که به بازار آمدند و تشنگان این علم را سیراب کردند.

از دیگر کتابهای دکتر کردوانی مجموعه سه جلدی "مناطق خشک " و کتابهای"جغرافیای خاکها " و " ژئوهیدرولوژی " با همه کاستی ها و خلط مبحث های بی مورد و بعضا گمراه کننده شان نقطه شروع بسیار خوبی برای پیگیری یک رشته مطالعه در زمینه مربوط به آن هستند . در این کتابها دکتر کردوانی با پرهیز از
بحث خشک و آکادمیک صرف ، ضمن آشنا نمودن دانش پژوه با موضوع ، او را علاقه مند به پیگیری مطالعه از منابع دیگر می کند .

منکر این نیستم که کتابهای ایشان به لحاظ محتوا ،انسجام مضامین و اصول نگارش متون علمی ایرادات زیادی دارد ولی باید این را پذیرفت که وی و کسانی چون او حق بزرگی را به گردن محیط زیست و منابع طبیعی این کشور دارند. اینکه توسط کارشناسان سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور ادعا می شود در پنج دهه گذشته در مناطق خشک و بیابانی ایران جنگل کاری شده و گونه های گیاهی و جانوری  حفاظت شده اند و مطالبی از این قبیل ( که البته آنهم به جای خود جای بررسی دارد ) صرفا معلول این واقعیت است که در آن ایام افرادی چون دکتر کردوانی بوده اند که به اهمیت و نقش این زیست بومها در آینده این کشورپی برده  و اذهان
دولتمردان آن زمان را  به موضوع آشنا کرده و آنان را ترغیب نموده اند که با صرف هزینه های درخور به محافظت وتوسعه ی  مناطق بیابانی و خشک  همت گمارند.

/ 9 نظر / 64 بازدید
عباس محمدی

درود من در یادداشت هایم تلاش کرده ام با نقل قول دقیق از کتاب های دکتر کردوانی، به طور مشخص و دقیق اشکال های آن ها را بیان کنم. به هیچ وجه هم نمی گویم که کل کارهای ایشان ایراد دارد؛ اما معتقدم که در مورد ایشان گزافه گویی زیاد شده و خودشان هم "جو گیر" شده و خودستایی های بی موردی کرده اند!

عباس محمدی

با نظرت موافقم که نباید بیابان نشینان را برای حفظ محیط زیست در فشار گذاشت... اما توجه داشته باش که تخریب سرزمین می تواند به نابود شدن تمام عوامل معیشتی همان بیابان نشینان بیانجامد.

فیس کوه

سلام همنورد شبکه اجتماعی کوهنوردان ایران - فیس کوه راه اندازی شد فیس کوه با افتخار از شما دعوت می کند تا از این سایت بازدید فرمایید لینک خود را ثبت کنید در فیس کوه مطالب شما بیشتر دیده می شود

علی

با سلام اسم دکتر بیرودیان رو اوردی خواستم بگم هنوز صحیح وسلامت است وهمچنین هنوز یکی از بهترین استادان دانشگاه گلستان و منابع طبیعی گرگان است

فیس کوه

در اوج باشید. ضمنن بحث داغ تعلیق انجمن کوهنوردی ایران در فیس کوه از شما بعنوان یک صاحب نظر دعوت می شود در این بحث شرکت کنید.

سعید قافلانتی

در پی پیشنهاد دوستان همزمان با برخی گروههای کوهنوردی 13و14 مهر کاروان کمکهای کوهنوردان میانه به هموطنان زلزله زده آذربایجان راهی منطقه خواهند شد در صورت تمایل به حضور یا هر گونه کمک می توانید در فیسکوه هماهنگ شوید لینک مطلب : www.qis.ir/8

محمود قویدل بیرجندی

اطلاعیه ازتاریخ 18لغایت 23 بهمن 92 تیمی داوطلب جهت نجات کوهنوردان در جبهه جنوبی دماوند 1-پناهکاه بارکاه سوم 2-درارتفاع 5200 مستقر خواهند شد که در صورت نیاز به کوهنوردان امداد رسانی کنند مسولیت این تیم را محمود قویدل بیر جندی بر عهده خواهد داشت لطفا این شماره تماس را به کسانی که قصد صعود را دارند بدهید تا در صورت نیاز تماس حاصل فرمایند